Asgari Ücreti Yeniden Yapma

Ücreti

Tıpkı olumlu eylem ve refah sistemi gibi, liberaller p asgari ücretin tanımanın ötesinde tüm öncüllerini çarpıttılar. Çoğu, asgari ücretin aslında sağlıklı bir ekonomi ve küçük işletme büyümesi için bir caydırıcılık olduğu konusunda yanlış bilgi sahibidir. Birçoğu asgari ücretin fakirin tek savaş şansı olduğunu iddia ediyor ve yoksa yoksulluğun yoğunluğuna daha çok avlanıyor. Herkes basit ekonomik ilkeler aracılığıyla bunun sadece bir durum olmadığını görebilir. Asgari ücrette tutarlı ve periyodik artışların destekçileri genellikle sendikalar ve her ikisi de iddia eden liberal yoksul-karşıtı örgütler, ülkenin artan sayıda yoksul fakirleşene fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte, giderek artan sayıda çalışan yoksulun asgari ücret sayısına bağlandığını iddia ediyorum. Basit arz ve talebe ekonomik ilkelerin iş piyasasını dikte etmesine izin verirsek, denge yakında oluşacak. Arz ve talep modeli, rekabetçi bir pazarda, iş piyasası gibi fiyatların ve bu durumda ücretlerin, bir işe ihtiyacı olanların talep ettiği miktarı ve bir işi doldurmak zorunda kalanlar tarafından talep edilen miktarın eşitlenmesini sağlayacak şekilde etkili olacağını öngörür. fiyat ve miktarın ekonomik dengesini ve bu durumda verilen hizmet için izin verilen ücreti içerir Asgari Ücret.

Arz ve talep ilkesi, bir malın veya hizmetin satıcısı olan potansiyel alıcılar arasındaki pazar ilişkisini tanımlar. Unutulmaması gereken şey, bu modelde, sadece devlet kuruluşu değil, tek başına pazarın belirli malın veya hizmetin fiyatını belirlediği ve arz ve talep ters bir ilişkiye sahip olmasıdır. İş piyasasına başvurduğumuzda, bu ilkeler şu anki asgari ücretin üstünde ücret belirlemek için kullanıldığı gibi, düşük ücret terazileri için geçerli ücretleri belirlemek için aynı prensipleri kullanabiliriz. Örneğin, eşit derecede nitelikli iki profesyonel, bir Fortune 500 şirketinde bir CFO pozisyonu için başvuruda bulunurken, birisi daha yüksek maaş kontrol gerektirir; şirket, bir çeşit müzakere yapılmadan, daha ucuz fiyat etiketi ile profesyonel seçer . Bu klasik arz ve talep ekonomisi. Bu örnekte, tedarik iki başvuranla açılan bir işle sınırlıdır; talep (iş başvurusu yapanların) arzı aştığından tedarik (şirket) ücreti belirler. Tabii ki bu basit bir örnektir ve temsil amacıyla yalnızca gerçekte tek bir alıcı veya satıcı veya bu durumda iş açma ve iş başvurusu yapanlar ücret veya fiyat etkisine sahip değildir. Bu eksiksiz bir sistem ve sadece denge yaratmak için arz ve talebin selefini büyük bir rekabetle çalışır. Denge, tüketici talebinin kesişimi ve mevcut tedarikin, dolayısıyla tedarik edilen miktar, talep edilen miktara eşittir ve bu durumda sıfır işsizlik seviyesine eşittir. Ücretler veya bir malın ve hizmetin bedeli, iş arzı ile doğrudan ilişkilidir ve bunlara bağlıdır ve bu işler için talep.

Bu ilkeler daha yüksek ücretli işler için iyi çalışıyorsa, neden daha düşük ücretli işlerde çalışamazlar? Asgari ücret ne işe yaradığı erkeklerle bayanlara bir fiyat etiketi koymak, hükümet tarafından zorunlu tutulan miktarın altındaysa iş bulmasını yasaklamaktır. Beceri ve yetenekler onu asgari ücret notunun altına yerleştirirse, iş piyasasının otomatik olarak “bedeli” alınırlar. Görünüşe göre, ABD’p asgari ücreti ödeyen bir iş bulamıyorsanız, yalnızca çalışma izninizle değil, çalışacak kadar iyi değilsiniz. Bir erkeğin veya bir kadının çalışabileceği şeylere belirli bir miktar koyuyorlar ve bu yanlış. Erkekler, çalışma hakkı ve ailelerine yardım etme hakkından mahrum ediyorlar. Başarılı bir Emlak Komisyoncusu olan babam, komisyon bölünmelerinden bahsederken her zaman “1. 000. 000 doların% 1’I hiçbir şeyin percent 10’undan daha iyi” diyor. Pek çok Amerikalı iş bulamayan bu sözler burada açıkça başvuru yapıyor çünkü işverenler artan asgari ücretleri ödeyemiyor.

Daha önce belirtildiği gibi asgari ücret, iyi niyetin kötüye gittiği klasik bir örnektir. Bazen en iyi niyetler yerden asla inmez ve bu durumda da tam da durumdur. Asgari ücretin önceliği işletme sahiplerinin hiçbir zaman çalışanlarının ücretlerini gönüllü olarak artıracağı anlamına gelmez, bu nedenle onlar için ücretleri düzenleyen yüce hükümete kalmış olmalı. Sonuçta, hükümet herkesin ödeyeceği miktardan fazlasını bilir. Bu, en ekonomik temellerin en temeline aykırıdır ve sürekli ücret artışını karşılayamayan küçük işletme sahipleri için değil herkes için yanlıştır. Gerçek şu ki, asgari ücretin tasarlandığı insanlar aslında en çok acı çeken ülkelerdir – fakir, azalan azınlıklar ve okul sonrası iş arayan genç tecrübesiz gençler. Eğer bir gencin hamburger parasını ödemek istemesi ve restoranın ödemeye razı olması durumunda, hükümetin bunu kimden durdurması gerekir.

Asgari ücret her yıl belirli bir oranda yükseliyor dolayısıyla bugün ülkemizde
milyonlarca çalışan bu görüşmeleri de sabırsızlıkla bekliyordu. Aslında
hemen hemen herkesin görüşmeler neticesinde ne sonuç çıkacağını çok iyi
bildiğini biliyoruz ancak yine de kulaklarıyla duymadan hiç kimsenin
inanmak istemediğini de söyleyebiliriz. Asgari ücrete en son 2017
yılında ciddi bir artış yapılmıştı. Fakat 2018 yılına gelindiğinde ise
yine komik bir rakamın gözümüze çarpmış olduğunu görebiliyoruz. Türkiye’de herşeyin fiyatı artarken asgari ücretin buna oranla daha az artması aslında bir hayli üzücü. Asgari ücret ne kadar sorusunun yanıta aslında insanın dilinin söylemeye varamayacağı düzeydedir.

No comments yet

leave a comment

*

*

*